حسابداری و حسابرسی چیست؟ تعریف و شرح وظایف حسابدار و حسابرس

حسابداری و حسابرسی چیست؟ اگر میخواهید، حسابداری را به عنوان مسیر شغلی آینده خود انتخاب کنید.

تعریف حسابداری و حسابرسی

حسابداران و حسابرسان اسناد و مدارک را حفظ می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که مالیات به موقع پرداخت می‌شود و به نظارت بر عملیات کمک می‌کنند. آن‌ها اطلاعات مالی شرکت را تجزیه و تحلیل می‌کنند و با مردم ، شرکت‌های دیگر ، و نمایندگان دولت ارتباط برقرار می‌کنند . علاوه بر ارائه اطلاعات مالی به مشتریان، حسابداران و حسابرسان خدمات برنامه‌ریزی مالی ، تحلیل بودجه ، خدمات قانونی محدود و خدمات فن‌آوری اطلاعات ارائه می‌دهند .

متخصصان و متخصصان حسابرسی وابسته به حوزه‌ای هستند که در آن کار می‌کنند . اکثریت حسابداران وحسابرسان در بخشهای مدیریت ، حسابرسی داخلی و حسابداری دولتی کار می‌کنند .

حسابداران عمومی انواع مالیات ، حسابرسی ، و خدمات مشاوره‌ای را برای افراد ، دولت‌ها ، شرکت‌ها یاسازمان‌های غیرانتفاعی فراهم می‌کنند . برای مثال حسابداران عمومی با مشتریان خود در مورد مزایای مالیاتی و معایب مربوط به انتخاب‌های تجاری مشورت می‌کنند و درآمد مالیاتی را آماده می‌کنند . حسابداران دیگر با مشتریان خود درباره مزایا یا مزایای توسعه سیستم حسابداری و پردازش داده‌ها و اجرای کنترل‌های حفاظت از دارایی مشورت می‌کنند . حسابرسان خارجی بیانیه‌های مالی راحسابرسی کرده و به سرمایه گذاران و مقامات حقوقی اطلاع می‌دهند که این اظهارات درست آماده ‌شده وگزارش شده‌است
بسیاری از حسابداران عمومی نیز حسابداران عمومی ( CPAs ) هستند که برای شرکت‌های حسابداری کار می‌کنند.

حسابداران قانونی در مورد جرایم مانند اختلاس ، کلاهبرداری اوراق بهادار ، معاملات مالی پیچیده که می‌تواند غیر قانونی ، ورشکستگی و عوارض قراردادی ، و پولشویی توسط جرائم سازمان‌یافته باشد ، تحقیق می‌کنند . حسابداران قانونی از حسابداری ، مالی ، و دانش قانونی خود برای بررسی رفتار جنایی احتمالی استفاده می‌کنند . آن‌ها با نهاده‌ای انتظامی و وکلا کار می‌کنند تا درباره جرائم مالی تحقیق کنند و گواهی کارشناسی ارائه کنند .

حسابداران مدیریتی، اطلاعات مالی مشتریان خود را تحلیل و مستندسازی می‌کنند .
آن‌ها مسئول بودجه‌بندی ، هزینه و مدیریت دارایی و ارزیابی عملکرد شرکت هستند . حسابداران مدیریتی ، که بسیاری از آن‌ها در مدیریت بالا کار می‌کنند , در توسعه محصول جدید و برنامه‌ریزی شرکت نیز فعالیت می‌کنند . حسابداران مدیریتی بیانیه‌های مالی را برای ارائه مدیریت ارشد با اطلاعاتی که نیاز به تصمیم‌گیری تجاری دارند و ارائه دهندگان ، سهامداران ، مقامات مالیاتی ، و آژانس‌های نظارتی با گزارش‌های مالی را تحلیل می‌کنند . همکاری و در بخش حسابداری در حسابداری هزینه کار می‌کنند.

حسابداران دولتی و حسابرسان سوابق مالی آژانس‌های دولتی را ثبت و بررسی می‌کنند و خدمات حسابرسی را به شرکت‌ها و افراد ارائه می‌کنند که فعالیت‌های تجاری آن‌ها مشمول مالیات و مقررات دولتی است .حسابداران که برای ادارات دولتی محلی ، دولتی کار می‌کنند مسئول هستند تا مطمئن شوند که موسسات پولی را دریافت می‌کنند که به آن‌ها اختصاص داده می‌شود و این پول براساس تصمیمات قانونی خرج می‌شود .

حسابرسان داخلی بر ،کلاهبرداری ، و سو مدیریت نظارت می‌کنند و همچنین اطمینان حاصل می‌کنند که کنترل‌های داخلی شرکت موثر هستند . حسابرسان داخلی سیستم‌های اطلاعاتی ،سیاست‌های مدیریتی و کنترل‌های داخلی را ارزیابی می‌کنند که هدف از آن حفظ سوابق است . آن‌هاهمچنین اثربخشی و کارایی عملیات‌های شرکت را ارزیابی می‌کنند و همچنین مشخص می‌کنند که آیا شرکت با مقررات دولتی انطباق دارد یا خیر . از آنجا که کامپیوترها تراکنش های مالی را فورا تهیه می‌کنند ، حسابرسان می‌توانند از داده‌های زمان واقعی برای مشاوره مدیریت در کنترل‌های موثر استفاده کنند . آن‌ها برسیستم‌های کامپیوتری نظارت می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که داده‌ها قابل‌اعتماد هستند .

مسئولیت‌های حسابداران با تغییرات تکنولوژی تغییر می‌کنند . حسابداران با استفاده از نرم‌افزارها ، معاملات فهرست‌ شده در فرمت های استاندارد را خلاصه و سازماندهی می‌کنند ، و زمان آن را برای ثبت و مدیریت داده‌ها به کار می‌برند . حسابداران و حسابرسان می‌توانند از تکنولوژی مدرن برای استخراج اطلاعات از کامپیوترهای مشتریان خود استفاده کنند و در دسترس باشند . بسیاری از حسابداران مدیریت داده‌ها و نرم‌افزار تحلیل و تحلیل را توسعه می‌دهند ، و به عنوان متخصصان سیستم کامپیوترنیز کار می‌کنند .

حسابداران خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌کنند

. حسابداران به مشتریان در تهیه بودجه ، مدیریت دارایی ،کاهش ریسک ، و برنامه‌ریزی بازنشستگی مشاوره می‌دهند . مردم به حسابداران قابل‌اعتماد برای ارائه مشاوره مالی وابسته هستند ، اما حسابداران که اظهارنامه‌های مالی را برای یک مشتری آماده می‌کنند ،نمی‌توانند خدمات مشاوره دیگری را به همان مشتری ارائه کنند .

محیط کار

اغلب حسابداران در دفاتر کار می‌کنند ، اما میتوانند دورکار نیز باشند . آن‌هایی که برای ادارات دولتی کار می‌کنند ، شرکت‌های حسابداری عمومی ، یا شرکت‌هایی با شاخه‌های چندگانه ، ممکن است به کرات برای انجام کارخود سفر کنند .

اغلب حسابداران ۴۰ ساعت کار می‌کنند ، اما بسیاری از آنها ساعت‌های طولانی کار می‌کنند .حسابداران مالیاتی ساعت‌های طولانی در طی فصل مالیات کار می‌کنند .

آموزش ها و صلاحیت‌ها

بیشتر حسابداران و حسابرسان ملزم به کسب حداقل درجه کارشناسی در حسابداری یا حوزه کاری مرتبط هستند .
بسیاری ازحسابداران و حسابرسان علاوه بر کسب مدرک لیسانس ، یک گواهی‌نامه خاص شغلی برای کمک به پیشبرد مشاغل حسابداری ، مانند درآمد دهی حسابدار عمومی رسمی ( CPA ) بدست می‌آورند .

. بسیاری ازموقعیت‌های شغلی حسابداری نیازمند مدرک کارشناسی در حسابداری یا حوزه کاری مرتبط هستند , اما بسیاری از کارفرمایان امروزه متقاضیان را با مدرک فوق لیسانس در حسابداری یا MBA در حسابداری ترجیح می‌دهند . برخی دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها اکنون برنامه‌های مالی ، تجاری و حسابداری را ارایه می‌دهند تا دانش آموزان را برای کار در حرفه‌های تخصصی جدید مانند حسابرسی داخلی آماده کنند .

مصاحبه برای شغل حسابداری

مصاحبه‌کننده اغلب دانش شما را درباره حسابداری بررسی می‌کند و ممکن است از شما سوالاتی درباره مفاهیم حسابداری یا رویکردهای شما بپرسند .
برای مثال ، ممکن است بپرسند ” برخی از چالش‌ها در ساخت یک بیانیه وجه نقد چیست ؟ ”
یا ” به چه مشکلاتی در زمان اجرای پروژهایتان برخوردید و چه راه حلهایی برای رفع آنها داشته اید؟ .

کارفرمایان همچنین می‌پرسند:

که چرا این حوزه را انتخاب کرده‌اید تا ببینید آیا برای شرکت مناسب هستید یا خیر . مطمئن شوید که با بسیاری از متخصصان حسابداری صحبت کرده‌اید .
بسیاری از استخدام‌کننده‌ها از پرسش‌های رفتاری برای ارزیابی اینکه آیا شما دارای ویژگی‌های ایده‌آل برای موفقیت دراین زمینه هستید یا خیر ، سوال می‌کنند
آن‌ها ممکن است از شما بخواهند که موقعیت‌هایی را توصیف کنید که در آن با چالش‌های خاصی آشنا می‌شوید و یا مثال‌هایی از نحوه استفاده از مهارت‌ها.
آماده باشید تا نقاط قوت خود را برای رسیدن به نتایج مثبت مورد استفاده قرار دهید .
اعتبار برای حسابداران حیاتی است . استخدام کنندگان به دقت شما را ارزیابی خواهند کرد تا مطمئن شوند که تصویر درستی برای الهام بخشیدن به اعتماد به مشتریان خود دارید . برای موفقیت یک لباس مصاحبه محافظه کارانه بپوشید و با کارکنان دفتر شغلی خود مشورت کنید .

کلمات کلیدی در رزومه یک حسابدار – کسانی که میخواهند حسابداری را به عنوان مسیر شغلی آینده خود انتخاب کنند

استهلاک ، افزایش سرعت فرآیند پایان ماه، پایه‌های تعهدی حسابداری، تنظیم مقدار فعلی، تحلیل اظهارنامه‌های مالی، خودکار کردن اعتبار ورودیها ، خودکار کردن گزارش‌ها، بودجه‌بندی، تحلیل جریان نقدی، گزارش جریان نقدی، مدیریت نقدینگی، ممیزی ، مدیریت قرارداد، پایه هزینه حسابداری، حسابداری هزینه ،وام، بدهی، تضمین انطباق با استانداردهای تنظیم مقررات، ایجاد سیاست‌های مدیریت ریسک، ارزیابی / ارتقا سیستم‌های تجاری کسب‌وکار، مدل مالی، پیش‌بینی‌های مالی، پیش‌بینی درآمد، اصول حسابداری، استانداردهای حسابرسی ، شناسایی ایرادات بیانیه‌های مالی، بهبود جمع‌آوری حساب‌های دریافتی، اظهارنامه درآمد، پیشنهادهای اولیه عمومی، حسابداری مدیریت، مدیریت روابط ممیزی، ادغام و مالکیت‌ها، مذاکره درباره توافقات فروشنده، بهینه‌سازی ، نظارت بر برنامه‌ریزی سرمایه‌گذاری، پرداخت دستمزد، گزارش پرداخت دستمزد، کاربرد اکسل ،مصالحه، کاهش هزینه‌ها، پاسخگویی به نیازهای کارکنان برای اطلاعات مالی، بازگشت سرمایه‌گذاری ( ROI )، ذخیره پول، بیانیه های تغییرات در حقوق، موقعیت مالی، استهلاک خط مستقیم، اصلاح فرآیند حسابداری، بایگانی مالیات، برنامه‌ریزی مالیاتی، ارتقا کنترل‌های مالی، گزارش سال

 ©  “این مطلب توسط تیم جابجوینر تهیه و تدوین شده است. کپی برداری و بازنشر، مجاز نمی باشد.”


 فرصتهای شغلی و مشاغل موجود در ارتباط با “حسابداری”