تحلیل بودجه چیست؟ تعریف و شرح وظایف برآوردگر تحلیلگر بودجه

تحلیل بودجه چیست؟ اگر میخواهید، تحلیلگری بودجه را به عنوان مسیر شغلی آینده خود انتخاب کنید.

تحلیل بودجه چیست

همه شرکت‌ها یا سازمان‌ها باید به درستی پول‌هایشان را برای برآورده کردن حقوق و دیگر تعهدات مالی خود اختصاص دهند . چون مدیریت پول وظیفه دشواری برای شرکت‌های بزرگ است ،از این رو آنها، تحلیلگران بودجه را استخدام می‌کنند . تحلیلگران بودجه، بودجه شرکت را توسعه می‌دهند و برای تعهدات آینده پیش‌بینی می‌کنند .

تحلیلگران بودجه برای ادارات دولتی ، خیریه‌های غیرانتفاعی و تجارت‌های خصوصی کار می‌کنند . شرکت‌های خصوصی ، تحلیلگران بودجه را برای کاهش ضایعات و توسعه برنامه های استراتژی‌هایی برای افزایش درآمدها استخدام می‌کنند . کسانی که برای ادارات دولتی و سازمان‌های خیریه غیرانتفاعی کار می‌کنند بهترین شیوه را برای تامین مالی سازمان‌های خود تعیین می‌کنند .
به دلیل رکود اقتصادی اخیر ، و درآمد کم‌تر باعث شده تا بسیاری از شرکت‌ها و نهاده‌ای دولتی برای کاهش هزینه ها کارکنان و یا بخشی از عملیاتهای تجاری خود را تعدیل کنند و مسئولیت‌های تحلیلگران بودجه را گسترش دهند . تحلیل گران بودجه همچنین ورودی یا سیاست‌های سازمانی را فراهم می‌کنند ، اثربخشی عملیات‌های سازمانی را ارزیابی می‌کنند و آن‌هایی که برای ادارات دولتی کار می‌کنند ممکن است به پیش‌نویس قانون پیشنهادی در مورد بودجه کمک کنند .

تحلیل گران بودجه، بودجه ارائه ‌شده سازمان‌ خود را در آغاز چرخه مالی بررسی می‌کنند . تحلیلگران بودجه تعیین می‌کنند که یک سازمان چقدر پول برای تامین بودجه و استراتژی‌های خود برای افزایش درآمدها و جذب سرمایه اضافی نیاز دارد .

علاوه بر این ، تحلیلگران بودجه، بودجه را برای تضمین انطباق با قوانین و سیاست‌های سازمانی نیز بررسی می‌کنند . آن‌ها اغلب از یک استراتژی تحلیلی به نام تحلیل سود – سود برای تعیین صحت واثربخشی سیاست‌های مالی استفاده می‌کنند و اگر لازم باشد ، تغییراتی را در این سیاست‌ها ایجاد میشود . تحلیلگران بودجه همچنین بودجه‌های ساله‌ گذشته را بررسی می‌کنند و تحقیق می‌کنند تا مشخص کنند تغییرات مالی چه تاثیری بر جریان وجوه نقد و هزینه‌ها گذاشته . با انجام این کار ، تحلیلگران بودجه می‌توانند زمانی که سیاست‌های مالی را تغییر دهند ، به مدیریت سازمان نیز مشاوره لازم را ارائه دهند .

در این گزارش‌ها ، تحلیلگران بودجه دلایلی را ارائه می‌کنند که چرا بودجه پیشنهادی باید اعطا شود و یا نبایداعطا شود و این گزارش‌ها به مدیریت ارشد یا نمایندگان داده می‌شود
زمانی که درخواست‌ها رد می‌شوند ، تحلیلگران بودجه با مدیر عامل ، مدیریت ارشد ، یا رئیس یک آژانس برای بحث درباره راه‌حل‌های جایگزین هم‌کاری می‌کنند . در مرحله بعد مدیر عامل یا نمایندگان منتخب تصمیم می‌گیرند که آیا بودجه را اتخاذ کنند یا نه .
پس از تصویب بودجه ، تحلیلگران گاهی گزارش‌های حسابداری را بررسی می‌کنند تا این اطمینان حاصل شود که آیا بودجه مطابق با برنامه‌ریزی مصرف میشود یا خیر .

زمانی که تفاوت‌های بین هزینه‌ها و بودجه وجود دارد ، تحلیلگران بودجه گزارش‌های دقیقی از تفاوت‌ها به مدیریت ارسال می‌کنند ، و راه‌ حل‌هایی را نیز ارائه می‌کنند ، مانند کاهش یا انتقال پول از بخشهای مختلف . آن‌ها همچنین مسئول به روز رسانی مدیران برنامه در مورد بودجه موجود برای آن‌ها را دارند . زمانیکه یک سازمان می‌خواهد یک برنامه جدید راه ‌اندازی کند ، تحلیلگران بودجه باید تعیین کنند که آیا یک برنامه جدید با بودجه‌های موجود متناسب خواهد بود یا خیر . تحلیلگران پ در برنامه ‌ریزی بلندمدت مالی شرکت نیز همکاری می‌کنند .

محیط کار

تحلیلگران بودجه به صورت مستمرکار بازبینی داده‌ها و آماده‌سازی بودجه‌های احتمالی را انجام میدهند . تحلیلگران گاهی اوقات به بررسی جزئیات بودجه می‌پردازند تا مطمئن می‌شوند که بودجه به پروژه‌های شرکت نیز رسیده‌ است .

برنامه زمانبندی بودجه در طی توسعه بودجه و نهایی کردن و پایان دادن به بررسی‌های سالانه ، تغییر خواهدکرد از این رو بیشتر تحلیلگران بودجه بین ۳۵ تا ۴۴ ساعتدر هفته کار می‌کنند . زمان برای آنها فاکتور بسیار مهمی میباشد ، کار کردن به عنوان یک تحلیلگر بودجه می‌تواند یک شغل پر استرس باشد

آموزش ها و صلاحیت‌ها

در حالی که درجه کارشناسی معمولا برای تحلیلگران بودجه کافی است تا کار را به دست آورند ، برخی شرکت‌ها ممکن است نیاز به داشتن مدرک کارشناسی‌ارشد برای تحلیلگران بودجه داشته باشند . برای یک تحلیلگر بودجه مهم است که در مهارت‌های عددی و تحلیلی آموزش‌دیده باشد ، بنابراین کلاس‌هایی در حسابداری و آمار برایشان مهم خواهد بود . کسب مدرک کارشناسی یک ضرورت است .درجات در زمینه‌هایی مانند امور مالی ، علوم سیاسی ، حسابداری ، مدیریت عمومی ، آمار ، جامعه‌شناسی وتجارت میتواند نقطه مثبتی برای کارجویان تلقی شود .

 

 ©  “این مطلب توسط تیم جابجوینر تهیه و تدوین شده است. کپی برداری و بازنشر، مجاز نمی باشد.”